Haber

Türk Uzman: Çin, Küresel Biyoçeşitliliğin Korunmasına Güçlü Katkıda Bulunuyor

Bir Türk uzman, Çin’in küresel biyoçeşitliliğin korunmasına güçlü bir katkı yaptığını söyledi.

Devam eden Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik Konferansı’nın (COP15) başkanı olarak Çin, Yunnan eyaleti Kunming’de COP15’in ilk aşama toplantısına ev sahipliği yaptı.

COP15’in ikinci aşaması, 7-19 Aralık tarihlerinde Kanada’nın Montreal kentinde “Ekolojik Medeniyet: Yeryüzündeki Tüm Yaşam için Ortak Bir Gelecek İnşa Etmek” temasıyla devam ediyor.

SES (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya-Pasifik Araştırma Merkezi Başkanı

“Ekim 2021’de Kunming’de düzenlenen COP15 konferansının ilk bölümünün ardından Çin, COP15’in lideri olarak BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın (COP15) ikinci bölümüne hazırlanıyor. Şimdiye kadar Çin, küresel biyoçeşitliliğin korunmasına güçlü bir katkı yaptı. Kunming konferansı sırasında Çin, bir dizi özel hedef belirledi ve biyolojik çeşitliliği finanse etmek ve korumak için yaklaşık 215 milyon ABD doları fon sağladı. Koruma, sürdürülebilir kullanım ve fayda paylaşımı COP15 hedeflerinin ortasında yer alıyor, ancak önümüzde hala bir sıralama var. “Zorluklar var. Biyoçeşitlilik hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için finansman ihtiyaçlarında hala büyük bir boşluk var. Güney ülkelerinde koruma hedeflerine ulaşmak için Kuzey ülkelerinden daha fazla mali katkıya ihtiyaç var.”

COP15 toplantısının, gelecek nesiller için doğayı korumayı amaçlayan 2020 sonrası küresel biyoçeşitlilik çerçevesinin kabul edilmesiyle önümüzdeki hafta sonuçlanması bekleniyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu