Ekonomi

Baidu, ChatGPT’ye rakip olacak AI programını tanıtacak

Baidu’nun (NASDAQ: BİDU ); Microsoft (NASDAQ: MSFTOpenAI tarafından ChatGPT’ye karşı merakla beklenen yapay zeka (AI) rakibi “Ernie Bot”un önümüzdeki ay tanıtmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Çin merkezli finans medya kuruluşu Securities Times’a göre Baidu, 16 Mart’ta Pekin’deki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenlemeyi planlıyor. Etkinliğe şirketin CEO’su Robin Li ve CTO Wang Haifeng’in katılması bekleniyor.

Şirketin hisseleri, Microsoft destekli ChatGPT gibi bir yapay zeka projesinin testinin tamamlanmak üzere olduğunu duyurmasının ardından bu ayın başlarında yükseldi.

li, “Ernie Bot…. kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve kullanıcılar her türlü görev ve ihtiyaç için bize çok daha bağımlı olacak, bu nedenle arama (motorları) pazar boyutunu önemli ölçüde genişletecek.”söz konusu.

Hisse senedi, internet şirketinin geçen hafta 5 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alımını duyurmasının ve 2023’te daha iyi günlerin geleceğini öngörmesinin ardından daha da yükseldi.

Kurucu Ortak ve İcra Kurulu Başkanı Robin Li yaptığı açıklamada. “2023’te gelir artışımızı yeniden hızlandırmak için ileriye doğru açık bir yolumuz olduğuna inanıyoruz ve şu anda Çin’in ekonomik toparlanmasının sunduğu fırsatlardan yararlanmak için uygun bir konumdayız.”söz konusu.

Baidu hisseleri yılbaşından bugüne (YTD) neredeyse %22 arttı.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

haber-ulubey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu