Ekonomi

Petrol, Irak petrolündeki kesintilerle yükseldi

Petrol, Türkiye’den arzın kesintiye uğramasının bankacılık krizine ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Ekim ayından bu yana en büyük günlük rallisini yaptı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü yüzde 5’ten fazla kazandıktan sonra varil başına 73 dolar civarında işlem gördü.

Irak, Kuzey Irak ve Türkiye’nin ortasında çıkan hukuki anlaşmazlık, Ceyhan limanından günlük yaklaşık 400 bin varillik ihracatı durdurarak piyasayı sıkıştırdı. Bu atılım, bankacılık düzensizliğinin en kötüsünün geride kalmış olabileceği iyimserliğiyle aynı zamana denk geldi.

Vandana, “Geçtiğimiz iki haftanın paniği azalıyor gibi görünüyor, bu da ham petrolün yeniden yükselmesine izin verebilir. Durum hala kırılgan, kimsenin Batı bankacılık sektörünün tehlikede olmadığından yüzde 100 emin olduğunu düşünmüyorum” dedi. Vanda Insights’ın Kurucusu Hari.

Petrol, ABD’de olası bir resesyona ilişkin endişeler ve Rusya’daki elektrik akımlarının fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasıyla art arda beşinci aydır yolunda. Pazarın çoğu, önde gelen Çinli bir üreticinin talepte bir artış öngörmesiyle birlikte, Çin’deki toparlanmanın bu yıl hızlanacağı ve fiyatları artıracağı yönünde spekülasyon yapıyor.

Yatırımcılar bu hafta Fed yetkililerinin açıklamalarını takip edecek ve para politikasının yönüne dair ipuçları için ABD enflasyonunun değerli bir göstergesi olacak. Faiz oranlarındaki artışlar düşüş eğilimini artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu